Asya 3389-cumbat-gurcistan-batum-7814-950px

Tiflis – Gürcistan Uçak Bileti

Tiflis – Gürcistan Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Tiflis (Gürcüce: თბილისი / Tbilisi), Gürcistan‘ın başkenti olup, Kura Irmağı‘nın her iki yakasında yer alır. Kent, 350 km²’lik bir alana yayılır. Nüfusu 1.345.000 kişidir.Tiflis

Tiflis şehri Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’ın başkenti. Aslında bize ne kadar yakın ve Karadenizli değilsek ne kadar uzak bir yer. Sınır komşularımızı sayın desek kaçımız Gürcistan’ı ilk 5’te sayarız ki? Gürcistan turu programlarında önemli yer edinen Tiflis’in gezi notlarını yayınlamak bizim için oldukça zevkli oldu, çünkü Gürcistan insanını da, Tiflis gece hayatını da sevdik. Tiflis’te ne yenir sorusunun cevabı bizi tatmin etmedi ama genel olarak hafta sonu Tiflis kaçamağı bizim için keyifliydi.

Zamanında alınmış uçak biletlerinin gazıyla 3 kişi Tiflis’e gittik, iyi ki de gitmişiz çok eğlendik. Tiflis kış ayları için çok iyi bir destinasyon değil, aşırı soğuk ve turist sayısı sınırlı olduğu için de sokaklarda fazla bir sakinlik var, ama kısa süreli zaman harcama, hostelde tanışılan güzel insanlar, Tiflis casinoları ve Tiflis gece hayatı, Gürcü şarapları, Gürcistan’da alışveriş derken bir çırpıda geçiyor zaman ve dönerken koca hafta sonu 8 saatten az uyumuş olduğunuzu fark ediyorsunuz. Gürcistan bırakın vizeyi nüfus cüzdanı ile gidebileceğimiz, Türk Lirası’nın konvertibl (geçerli) olduğu, bizleri kardeş ve dost sayan bir ülke. Huzurlarınızda bu ülkenin iyi insanlarının yaşadığı tarihi Gürcistan’ın başkent Tiflis ve Tiflis seyahat notlarımız.

Not: Tiflis’e girişte 15 TL ödenmesi diye bir şey yoktur. O sadece Artvin’den Batum’a kara sınırından geçişlerde olan yurt dışı çıkış pulu uygulamasıdır. Hatta Gürcistan’a uçakla (Tiflis veya Batum) giderken, KKTC gibi pasaport yerine nüfus cüzdanınızı kullanırsanız, yurt dışı çıkış pulu da almazsınız.

TİFLİS’E NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Tiflis’e THY, Pegasus ve Atlas Jet her iki havalimanından da karşılıklı çok sayıda sefere sahip. İstanbul’dan Tiflis’e uçuş süresi 2 saat ilâ 2 saat 15 dakika arası sürüyor. Gürcistan ile zaman farkının 1 saat olması sebebiyle de Tiflis’ten yerel saat ile P.tesi sabah 6’da binip yine yerel saati ile sabah 7’de İstanbul’da olabilirsiniz.Uçak biletlerinizi An Turizm den alabilirsiniz telefon 0212 291 99 66 yada 444 3 102

Batum’dan Tiflis’e kara yoluyla 5 saatin altında bir zaman diliminde ulaşılıyor. Otobüs 30-40 Gel, tren (ortalama) 75 Gel, minübüs 25 Gel. Özel taksi 4 kişiye kadar 250 Gel civarındadır. Tiflis – Batum arası ulaşım da karşılıklı aynı sürede. Bu arada Batum seyahati yapmak isterseniz, acayip notlar şurada:

TİFLİS ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Tiflis Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım: Taksi ile sağlanmakta. Tamamen pazarlığa bağlı olup 30-40 Gel arası talep ediliyor. Önerimiz Tiflis’te rezervasyon yaptırdığınız otel/hostel v.s.’den gitmeden önce destek almanız. Bizim hostelimiz tek yön 25 Gel’e bizi karşılattı ve Tiflis havalimanına yolladı.Tiflis Şehir İçi Ulaşım: Çoğu yer yürüme mesafesindedir bu yüzden bolca tabanvay öneriyoruz. Tiflis’te şehir içi taksi de oldukça ekonomik bir yoldur, kısa orta fark etmez tüm mesafeler 5 GEL. Yanınızda yerli biri varsa 3 GEL, ancak size pazarlık 6-8 GEL’den başlar, 5 GEL’e her yere anlaşılır.Narikala Hisarı ve Mother Kartli Teleferik Hattı: 1 GEL’e tek yön bilet alınarak çıkılan nokta için en azından çıkarken kullanmak iyi bir fikir. Ayrıca metroda da geçerli 2 GEL’lik bilet de alabilirsiniz.Tiflis Metrosu: Şehrin eski, ana hatları kapsayan bir metrosu var, biz hiç kullanmadık ancak işe yarar, aklınızda olsun.

TİFLİS’TE GEZİLECEK YERLER:

Gürcistan’ın başkenti Tiflis şehir turu yapanlara hoş noktalar sunuyor. Alternatif Tiflis rotamıza bakalım;

Tblisi Old Town: Her turistik kentin en güzel noktasıdır Old Town bölgeleri. Burası da Tiflis’i keşfetmeye başlamak için en iyi nokta. Tiflis Özgürlük Meydanı’ndan Kote Abkhazi Sokağı yönünde ilerlemeye başladığınız bölgeden Barış Köprüsü’nün karşısına kadarlık alanı kapsıyor. Tam net bir sınır yok, biraz kırık dökük olsa da renkli tarihi evler, dar sokaklar, katedraller, sinagog ve camisiyle oldukça karakteristik. Evlerin restorasyona ihtiyacı varken araya fazla modern yapılar sokuşturulmasıyla komik ve fotoğraflaması oldukça keyifli bir bölge meydana gelmiş.

Narikala Hisarı ve Mother Kartli Heykeli: Old Town’u arşınlarken süper modern Metekhi Köprüsü’nden geçip (Barış Köprüsü olarak da anılıyor.) teleferikle,  özellikle Old Town’un güzel bir panoramasını yakalayacağınız tepeye çıkabilirsiniz. Narikala Hisarı 4. yüzyıldan kalma ve şehrin ayakta kalan en eski yapısı. Yakından bakınca pek bir şey kalmadığını gördüğümüz, renovasyona ihtiyacı olan kale kalıntısı, gece ışıklandırmasıyla yine de görkemini koruyor. Tüm şehri tepeden gözleyen 20 metrelik  Mother of Georgia heykeli Gürcistan‘la ilgili önemli bir mesaj veriyor; sağ elinde düşmanları için kılıç, sol elinde de dostları karşılamak için bir kase şarap. Tepeye teleferikle çıkıp yürüyerek inin. Ara sokaklarında tarihi evler içinden geçerek maceralı bir yolculuk sonrası biraz sağa doğru ilerleyerek Tiflis’in meşhur sülfür hamamlarının olduğu bölgeye ulaşırsınız. Teleferikle ulaşım 1 Lari. Metroda ve teleferikte geçerli kart da 2 Lari.

Abanotubani Bölgesi (Sülfür Hamamları): Tiflis’in en meşhur özelliklerinden biri, iyileştirici özellikleri olduğu söylenen sülfür hamamları. Bölge Old Town’da  yer alıyor. Önceden giden arkadaşlar önermemişti, biz de içlerine girmedik. Öğrendiğimiz kadarıyla özel odalar kiralayıp sülfür havuzlarına girebiliyormuşsunuz. Masaj dedikleri şey çok amatörmüş. Türk hamamlarına kıyasla zayıf olduğu söyleniyor. Ama hamamların kubbelerinin bulunduğu meydan çevresinde cafe ve restoranlarıyla oldukça canlı bir yer.Avlabari Bölgesi: Metekhi Köprüsünden sağa doğru ilerleyince genellikle yerleşim bölgeleri ve marketlerin bulunduğu Tblisi Hostel‘de kalmasaydık muhtemelen iç kısımlarını pek göremeyeceğimiz semt, turistik bölgeden çıkıp günlük hayatı gözlemlemek için mükemmel bir nokta. Avlabari Metro durağının da bulunduğu meydanda komünist mimarisine sahip kocaman bir bina sizi karşılıyor. İçerilere doğru yürüdükçe yerel marketler, fırınlar ve eski evlerin içinde hoş sürprizler yakalayabilirsiniz.

Tiflis Rustaveli Caddesi: Özgürlük Meydanı’ndan başlayıp 1,5 km boyunca şehrin resmi binalarıyla müzelerinin sıralandığı aralarında bir çok cafe/restoran bar bulunan kentin ana caddesi. Özgürlük Meydanı’yla beraber politik gösterilerin de düzenlendiği bir alan ve yaşanmışlıklarıyla önemli bir tarih barındırıyor. Cadde boyunca takip edeceğiniz önemli yapılar; Parliament of Georgia , Kashveti Kilisesi, Georgian National Museum, Tiflis Opera ve Ballet Salonu, Rustaveli Devlet Tiyatrosu, Rustaveli Müzesi, Gürcistan Bilimler Akademisi ve Sovyet İşgali Müzesi.

* Rustaveli meşhur bir yazar, Batum’da da benzer isimli bir sokak var. Tık tık: Batum Gezilecek yerler

Yol boyunca küçük heykeller size eşlik edecek. Bu sadece buraya özel değil, tüm Tiflis’te karşılaşacağınız güzel bir sokak sanatı örneği. Caddenin bir başka enteresan özelliği binaların ön cephesinin tamamen Avrupai, modern yapılar gibi gözükmesine rağmen binaların arkasına bakınca gerçeğin öyle olmadığını anlıyorsunuz.

Dry Bridge Pazarı: 9 March Park‘ında bulunan pazar Tiflis’in güzel sürprizlerinden biri. Rustavelli Caddesi’inde yürürken Tblisi Marriot Hotel’in bulunduğu Gia Chanturia sokağından girip ulaşabilirsiniz.Nehir kenarında kurulan pazarda birçok sanatçı kendi yaptıkları tabloları ve diğer eşyalarını satıyor. Bunlar haricinde antika Sovyet eşyaları ve Gürcü kültüründe önemli yeri olan başta bıçak, kılıç olmak üzere ilginç eşyalar bulabilirsiniz. Güneş batmadan ziyaret edin.

Dini Yapılar: Avrupa’nın çoğu ülkesinde Hristiyanlık eski etkisini kaybetmişken artık doğulu olmanın sonucu mudur bilinmez, Gürcistan oldukça muhafazakar ve sıkı Ortadoks bir ülke. Tiflis bu havayı yakalamak, tarihi yapıları ve halkın ritüellerini görmek için ideal bir şehir. Tarihi kiliselerin çoğu harap olmuş durumda ama gireceğiniz her kilisede bir düğüne, vaftiz törenine ya da ibadet eden insanlara rastlamanız mümkün. Eğer pazar günü erken kalkabilirseniz kesinlikle ilk işiniz bir kiliseye gidip ayinlere katılmak olsun.

Birkaç önemli yapının altını çizmek gerek; Tsminda Sameba Katedrali yeni yapılmış ve şehrin en görkemli kilisesi. Avlabari bölgesine yakın. Metekhi Kilisesi, Metekhi Köprüsünün karşısında, Mtkvari Nehri‘nin kenarındaki uçurum üzerinde ve tarihi 11. yüzyıla dayanıyor. Yanındaki kral heykeli nehre ve Mother of Georgia‘ya selam ediyor. Kendisi ve n eski yerleşim bölgelerinden olan çevresi kesinlikle görmeye değer. Sioni Katedrali efsaneye göre 5. yüzyılda inşa edilmiş ve o zamandan beri birçok kez tekrar yapılmış, son haline 18. yüzyılda gelmiş. Pazar günü ayinlerini yakalamak için en iyi seçenek.

Agmasenebeli Caddesi: Genellikle Türk restoranlarının bulunmasıyla ünlü caddeyi tek esprisi bu olduğunu düşündüğümüz için rotamıza almamıştık ancak Gürcistan yeme içme notlarında bahsettiğimiz yerel restorana gitmek için kendimizi Agmasenebeli’de bulduk. Burada birçok kaliteli Türk restoranı bulabileceğiniz gibi oldukça hoş Avrupai mimarisi, düzenli yerleşimi ve ara sokaklarıyla nevi şahsına münhasır ve önemli bir cadde.

 

 

 

Tiflis – Gürcistan Uçak Bileti için bizi arayın.

 

 

Tiflis,Gürcistan
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler