Air China 444 3 102

Pune – Hindistan Uçak Bileti

Pune – Hindistan Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Pune Hindistan’ın Maharaştra eyâletinde Mumbai’den sonra ikinci büyük şehiridir. 2001 yılı verilerine göre 4,5 milyon nufüsu vardır.Tarih’te, Maratha Konfederasyonu’nun üçüncü ve son başkenti olmuştur.

Hindistan ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti (Hintçe: भारत गणराज्य Bhārat Gaṇarājya; İngilizce: Republic of India), Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi’nin bulunmasıyla birlikte Hindistan’ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Bhutan ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya’ya çok yakındır.

İndus Vadisi Uygarlığı, tarihi ticaret yolları ve büyük imparatorlukların yer aldığı bölge olan Hint Yarımadası, uzun tarihin çoğu boyunca ticari ve kültürel zenginliği için biliniyordu. Hindistan, dünyanın en önemli dört dininden olan Hinduizm,Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeridir. Ayrıca, Zerdüştçülük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam dinleri M.S. birinci yüzyıldan itibaren ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirdi.

Hindistan, 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyettir. Borsa sayılarına göre dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücü paritesine sahiptir. 1991′den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir. Buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hâlâ çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür. Çin ile birlikte dünya gezegeninde nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır.

New – Delhi, Hindistan’ın başkenti ve üçüncü büyük şehridir. Burası aslında Old – Delhi (Delhi) ve New – Delhi olarak iki parçadan oluşmuştur. Old Delhi, 12. ve 19. yüzyıllarda Hindistan’da müslümanların hakim olduğu dönemde devlet merkeziydi. Old – Delhi’de bu döneme ait pekçok cami, medrese, kale ve anıtsal yapı bulunmaktadır. New – Delhi ise 1911 yılında İngiliz’ler tarafından inşa edilmiştir.

Tarihte Delhi adında burada 8 değişik yerleşim merkezi kurulmuştur. Bunların en eskisi şimdiki Purana Quila (Eski Kale) civarında kurulan İndraprastha’dır. Delhi’nin son Hindu kralı Tomar ve Hanedanı, bugünkü adıyla Qutab Minar’a kadar olan bu bölgeyi 12. yüzyılın başlarına kadar ellerinde tutmuşlardı.

Delhi’ye uçak ile geldiyseniz havaalanından şehire gitmek için metro, servis otobüsü veya taksi kullanmanız gerekir.

Havaalanında bulunan bankalardan ya da Change Office’den belirli bir miktar döviz bozdurmayı ihmal etmeyin. Çünkü artık Hindistan’a giriyorsunuz burada geçerli olan yerel parayı kullanmak daha iyidir, bunu ihmal ederseniz bineceğiniz taksi ya da otobüs sürücüsünün sizi döviz üzerinden dolandırması çok kolay olacaktır.Havaalanından şehire giden Metro, “Airport Express” ismiyle çalışır ve sadece 2 durak yapar. Havaalanı – New Delhi Tren istasyonu arasında 40 dakikada ulaşım sağlanır ve ücret 80 Rupidir.Taksi ile gitmek için havaalanının gümrüklü bölgesinin hemen dışında bulunan Pre-paid sistemini kullanın. Gideceğiniz yere ait standart ücreti ödeyin ve alacağınız makbuzu taksi şöförüne verin. Havaalanından Pahar Ganj bölgesine taksi ücreti 350 Rupidir.Yeni Delhi, Hindistan’ın başşehridir. İlk kez gelenler için muazzam kalabalığı ile sizi şaşırtabilir. Burası bir başkentte normal sayılabilecek kozmopolit bir yapıya sahiptir. Delhi esnafı tipik doğu insanıdır, turisti her fırsatta kazıklamaktan büyük zevk alırlar. Şehiriçi ulaşımda sıkça kullanacağınız rikşaların üzerinde, taksimetre diyebileceğimiz sayaçlar vardır. Gidilen yere göre bu sayaçta yazdığı kadar ücret ödemeniz gerekir. Ancak Delhi’deki rikşacıların çoğu bu sayacı çalıştırmak istemezler. Ya “sayaç bozuk” derler ya da doğruca pazarlık usulüyle fiyat söylerler. İstedikleri para tabii ki gidilecek yerin normal fiyatının en az iki katıdır.

Janpath diye bilinen cadde Yeni Delhi’ye gelen her turistin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Burası çok zengin bir tekstil pazarıdır. Burada ağırlıkla Rajastan ve Gujarat işleri olmakla birlikte, Hindistan’ın hemen her yerinden gelen el işi ürünlerinin satıldığı yerdir. Janpath’da aradığınızı bulamazsanız hemen yanındaki Palika Bazaar’a gidebilirsiniz.

happy wheels demo class="style14">Pahar Ganj bölgesi

Yeni-Delhi tren istasyonundan çıktığınız zaman tam karşınızdaki sokak, Main Bazaar denilen çarşı ve daha ilerisi de Pahar Ganj bölgesidir. Burası, turistlerin yoğun olarak bulunduğu, ucuz otellerin, ucuz restoranların ve birçok dükkanın faaliyet gösterdiği, canlı bir kalabalığın görüldüğü, çok hareketli bir bölgedir.

Bu sokakta, değişik kalite ve fiyatlarda birçok otel sıralanmıştır. Her zamanki tavsiyemiz burada da geçerli. Eğer otel aramak için yeterli zamanınız ve enerjiniz yoksa, herhangi birinde kalın, ertesi gün daha iyi bir otel bulup oraya geçersiniz. Ya da grup olarak geldiyseniz otel seçimi işini aranızdan bir kişiyi görevlendirerek çözümleyin.Şahcihanabad isimli 7. Delhi’nin surları Red Fort – Kızıl Kale’nin batısından itibaren yıkıntılar halinde uzanmaktadır. Bu duvarın en kuzeyindeki Keşmir Kapısı, İngiliz’lerin ümitsiz mücadelelerinin izlerini taşımaktadır. Bu kapının batısındaki Sabzi Mandi’de buradaki savaşta ölen İngilizlerin anısına yapılmış (İngilizlerin diktiği) bir anıt bulunmaktadır. Old Delhi’nin ana caddesi, rengârenk bir pazar yeri görünümündeki Chandi Chowk’tur. Burası 24 saat süren müthiş kalabalığı, düzensizliği ve kaosu ile Hindistan’ın başka bir yönünü yansıtıyor gibidir. Yeni Delhi’nin düzgün, açık ve geniş caddelerine hiç benzemez. Chandi Chowk’un bir ucundaRed Fort öbür ucunda ise Jama Masjid (Cuma Camisi) karşı karşıya bulunur. Tam köşede, ünlü kuş hastanesi ve çıplak gezen rahipleriyle Jain tapınağı vardır.

Jain tapınağı

Red Fortun karşı köşesinde Jain dinine ait, 16. yüzyıldan kalma bir tapınak yer alır. Buraya girerken ayakkabınızı çıkartmalısınız. Ayrıca tapınağın içine fotoğraf makinası, kamera ve cep telefonu sokulması da yasak. Jain dininin kurucusu Mahavira ve öteki din büyüklerinin sembol ve heykellerini ve eğer şansınız varsa Jain tarzı ibadet şekillerini görebilirsiniz.Sikh Tapınağı Chandi Chowk’un içlerine doğru ilerlerseniz kaldırımlara kadar tertemiz mermerler ile kaplı bir Gurudwara ‘Sikh Tapınağı’ göreceksiniz. İçeriyi ziyaret etmek, fotoğraf çekmemek şartıyla serbesttir. Amritsar’daki Altın Tapınağı göremeyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat ! Biraz ileride de Sunehri Mescidi vardır. 1739 yılında Pers Kralı Nadir Şah’ın, Delhi işgali sırasında askerlerinin katliamlarını bu caminin çatısından seyrettiği söylenir.

Red FortBu kalenin Hint Dilindeki ismi Lal Qila (Lal=kırmızı, Qila=Kale) ismini kalenin yapıldığı taşların renginden almıştır. 1648 yılında Moğol imparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Şah Cihan bu kaleyi yaptırmış olmasına ve bu şehrin kendi ismini (Şahcihanabad) taşımasına rağmen, başkent olarak Agra’yı tercih etmiştir.
Red Fort’un yapıldığı günler Moğol imparatorluğunun en güçlü olduğu dönemlere rastlar. İmparator, Delhi sokaklarında büyük bir ihtişamla bir filin üzerinde gezintiye çıkar ve gücünü herkese gösterirdi.
Bu kale, günümüzde tipik bir Hint-Moğol tarihî eseridir. Kalenin girişinde sizi birçok gönüllü rehber, ıvır zıvır satan kişi çevreleyiverir. Ayrıca, kalenin girişi, turistik malzeme satan birçok dükkânla dolmuştur.
Bütün bu engelleri aştıktan sonra geniş bahçeler, sakin ve huzurlu mekânlarla önünüzde birdenbire bambaşka bir dünyanın kapıları açılır. Kalenin arkasında Yamuna Nehri akmaktadır. Arka duvarların yüksekliği yer yer 32 metreye kadar çıkar.

Red Fort’ta gezilecek yerler:

1. Lahore Kapısı : Red Fort’un ana giriş kapısıdır. Hemen girişte bulunan dükkânlar aslında eskiden Mine Pazar denilen halkın alışveriş ettiği bir yermiş, giderek turistik bir yer olmuş. Kapının hemen arka ucu, müzisyenlerin oturduğu ve ‘Naubat Khana’ (Nöbet Hane) denilen geniş bir salona açılır.

2. Divan-ı Aam : Kelime anlamı ‘Halkı Dinleme Salonu’ olan bu yerde İmparator, halkın şikâyetlerini ve önerilerini dinlermiş. Bu salonun duvarları mermer kaplı ve kralın oturduğu taht çeşitli değerli taşlarla süslüymüş, ancak iç savaş sırasında soyulmuş. Bu salon, daha sonra Lord Curzon tarafından restore edilmiştir.

3. Divan-ı Has : ‘Hasları Dinleme Salonu’ anlamına gelen bu yerde imparator, özel ziyaretçilerle ve yüksek devlet büyükleriyle görüşüp, özel toplantılar düzenlerdi.Salonun ortasında 1739 yılında Nadir Şah tarafından sökülerek İran’a götürülen ünlü ‘Tavuskuşu Süslü Taht’ bulunmaktaydı. Tek parça altından yapılmış olan bu tahtı süsleyen Tavuskuşu desenine safir, rubi, zümrüt ve inci gibi çeşitli değerli taşlar kakılarak işlenmişti. Bir başka desen olan papağan resmi ise tek parça zümrüttendi. Bu taht, günümüzde birçok parçası eksilmiş ve parçalanmış halde Tahran’da sergilenmektedir.1760 yılında Maratha Kralı da gümüş kaplı tavanı sökerek götürmüştür. Bu nedenle günümüzde bir açık hava salonu görünümündedir. Bu salonun duvarlarından birinde yazılmış bir yazıtta Farsça bir şiirin iki dizesi şöyledir:Yeryüzünde bir cennet varsa O burası, o burası, o burası.”

4. Kraliyet Hamamı : Hasların Salonu’ndan sonra Kralın hamamı görülür. Buradaki üç geniş salon ve bir yanından akan çeşme hâlâ ayaktadır.

5. Moti Mescid : Kelime anlamı ‘İnci Camisi’ olan bu mescid, 1659 yılında Âlemgir tarafından yapılmıştır. Ziyarete izin verilmiyor.

6. Rang Mahal : ‘Renkli Saray’ ismini mermerin üzerine yapılmış olan renkli süslerden almıştır. Bu süsler ne yazık ki günümüze kadar gelememiştir. Has Mahal ise gene kralın özel yaşamı için ayrılmış olan bir yerdir. İçiçe üç salondan oluşan bu bölmeyi kral; ibadet, uyku ve oturma mekânı olarak kullanmaktaydı.

7. Mümtaz Mahal diye anılan salonda küçük bir Arkeoloji Müzesi vardır.

Jantar Mantar Burası, 1725 yılında Jaipur sultanı Mihrace II. Jai Singh tarafından Rasathane olarak yaptırılmıştır. Connaught Place’e yakın olduğu için her zaman kolaylıkla ziyaret edilebilir. Burada bulunan dev boyutlardaki güneş saati saniyeleri bile saydırabilecek hassaslıkta çalışmaktadır. Güneş ve ay tutulmalarını hesaplayan, yıldızların yörüngelerini gösteren ve cennetlik bedenlerin geçişlerini inceleyen aletler yanyana inşa edilmiştir. İnşa edilmiş diyoruz çünkü bu aletlerin her biri orta büyüklükte birer apartman boyutundadır!

Raj Ghat
Yamuna Nehri’nin kıyısında Firuz Şah Kotla anıtının yakınında basit bir platform üzerinde siyah mermerden yapılmış sade bir anıt vardır. Burası Mahatma Gandi’nin 1948 yılında öldürüldükten sonra yakıldığı yerdir. 1964 yılında Gandi’nin yakın arkadaşı ve Hindistan’ın ilk başbakanı Javaharlal Nehru da öldükten sonra burada yakılmıştı. Raj Ghat, artık sık ağaçlı güzel bir park görünümündedir. Buradaki ağaçlardan birçoğunun üzerinde onu diken ünlülerin isimleri görülebilir. Bunlar arasında Kraliçe II. Elizabeth, Eisenhower ve Ho Chi Minh gibi isimler dikkati çekmektedir.

İndira Gandi Müzesi
İndira Gandi’nin yaşadığı ev aynı zamanda ofis olarak kullanılıyordu, ve Sikh koruyucuları tarafından suikaste uğradığında bu evdeydi. Burası daha sonra bir tür anı müzesi haline getirildi. Burada kişisel eşyaları, vurulduğu yerdeki ayak izleri koruma altına alınmış ve sergilenmektedir. Ayrıca oğlu Rajiv Gandi’nin de suikastte parçalanmış gömleği ayakkabıları da buradadır.

Hümayun Türbesi Moğol hükümdarlarının ikincisi ve Babür’ün oğlu olan Hümayun’un türbesi Delhi’nin güneyindedir. Dünya kültür mirası listesinde bulunan bu yeri mutlaka görmelisiniz.Hümayun’un ölümünden sonra onun ihtişamına yakışır bir türbenin yapılmasını 1562’de eşlerinden en büyük olan İran asıllı Hamide Banu Begüm üstlendi. Yapının mimarisinde mantar şeklindeki kubbeleriyle Tac Mahalin gelişini haber verdiği kesindir.Türbeye ilk girişte göreceğiniz fıskiyelerin suları tamamen bahçenin eğimiyle geometrik şekilli dar kanallardan geçerek tüm çevreyi dolaşır, geçtiği yerlerde doğal bir klima etkisi yaratır. Bahçe dizaynı konusunda çok ileri olan Moğolların hünerlerini gösterdikleri ilginç bir örnektir bu bahçe.

India Gate

Raj Path diye bilinen Parlamento yolunun doğu ucunda bulunan bu yapı 42 metre yüksekliğinde, taştan yapılmış ve zaferi sembolize eden bir geçittir. 1. Dünya Savaşı’nda ve 1919 yılındaki Afganistan ile yapılan çatışmalarda ölen 90 bin Hint askerinin isimleri bu anıtın üzerine tek tek kazınmıştır. Bu arada 1. Dünya Savaşı askerleri arasında Çanakkale Savaşında Geliboluya İngiliz ordusu ile gelmiş olan Hint asıllı askerlerin de isimleri vardır.

Rashtrapati Bhavan

Burası, Hindistan Cumhurbaşkanının resmi ikametgâhıdır ve 1929 yılında yapılmıştır. Saraya benzeyen binası ve Moğol bahçeleriyle 130 hektarlık bir alan kaplar. İngiliz döneminde bu binada Hindistan’ın Genel Valisi oturmaktaydı. Son Genel Vali olan Lord Mountbatten zamanında 340 odalı olan bu binanın iç hizmetlerinde çok sayıda görevli çalışmaktaydı. Bahçe bakımında çalışan 418 kişiden 50’si görevleri sadece kuşları kovalamak olan oğlan çocuklarıydı.
Ulusal Müze
Janpath’daki Ulusal Müze’de Hindistan tarihine ait pek çok eser görülebilir. Burada, M.Ö. 2 ve 3. yüzyıllara kadar uzanan Maurya dönemine ait tarihi kalıntılardan, güney Hindistan’ın Vijayanagar bölgesinin el işlerine ve değişik kabilelerin yerel giysilerine kadar pek çok eser sergilenmektedir. Bu müze, Delhi’de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 arasında açıktır. Burada ayrıca çeşitli kültürel film gösterileri de sunulmaktadır.
Kutub Minaresi
Yeni Delhi’nin 15 km. kadar güneyinde olan bu kompleks yapının mimari özellikleri Hindistan’ın İslam egemenliğinde bulunduğu dönemlere kadar gider. Mimari yapısı ilk Afgan dönemi örneklerindendir. Kutub Minaresi (Qutab Minar) müslümanların Delhi’deki son Hindu Kralını yenmesi şerefine 1193 yılında yapılmıştır. Yüksekliği 73 metre, taban çapı 15, tepe çapı 2.5 metredir.
Kuvvet-ül İslam Camisi : Kitab Minaresi’nin yanında Hindistan’da yapılan ilk Cami olan “İslamın Gücü” camii bulunur. Qutub-id Din, bu caminin yapımını 1193 yılında tamamlamıştı. Aradan geçen asırlar boyunca bu yapıya sayısız ekleme, uzatma ve genişletmeler yapıldı. İlk yapı eski bir Hindu tapınağının üzerine inşa edilmişti. Doğu girişinde bulunan bir plakette bu olay, burada bulunan 27 putun parçalanması şeklinde anlatılmaktadır. Caminin mimari özellikleri Hindu ve Jain etkilerini göstermektedir.

Demir Sütun : 7 metre yüksekliğindeki bu sütun Caminin bahçesine yerleştirilmiştir. Bu demir sütunun Cami yapılmadan çok önceleri bile burada bulunduğu bilinmektedir. M.S. 5. yüzyılda Hindu Kralı Chandra Varman tarafından buraya yerleştirilmiştir. Ancak sütunun üzerindeki yazıt buraya da başka bir yerden getirilmiş olabileceğini göstermektedir. Bu sütunun Gupta dönemine ait olduğu ve tepesinde yarı kartal, yarı insan tanrı olan Garuda figürü taşımakta olduğu da söylenmektedir. Bu durumda sütunun bir Vishnu tapınağına ait olması gerekmektedir.
Bu yazıtta yer almayan en önemli şey bu demir sütunun hangi teknolojiyle bu kadar kusursuz yapılabildiği ve aradan geçen 2 bin yılda en küçük bir paslanmanın bile oluşmamasındaki gizemdir. Burada yaygın olan bir inanışa göre, eğer bir kişi kollarıyla bu sütunu sarabilirse her dileği yerine gelir.

 

 

 

 

 

Pune – Hindistan Uçak Bileti için bizi arayın.

 

Pune,Hindistan
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

 

 

 

.

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , 1Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler