Avrupa slovenya

Ljubljana Uçak Bileti (from 140€)

Ljubljana Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

 

Şehrin isminin kökeninin ne olduğu konusunda karara varılamamıştır. Bazı tarihçiler ismini, “Laburus” denilen antik Slav şehrinden aldığına inanırlar. Diğerleri ise kelimenin kasabadaki bir selden sonra Latince “Aluvina”dan geldiğini düşünür. Sonuç olarak bazıları kökeninin Slav sözcüğü olan Luba (sevilen) olduğunu var saymaktadırlar. Şehrin Almanca ismi Laibach’tır. Bilinen Yunan efsanesine göre, kahraman Jason (Latince “Yason” olarak telafuz edilir) ve Argonotlar Colchis’teki altın postu bulduktan sonra, Ege Denizi’ne dönmek yerine Tuna Nehri’nde yol alarak kuzey yönüne varmışlardır. Giderek, Tuna’nın bir kolu olan Sava’nın etrafından Lublianika ırmağının kaynağına varmışlardır. Gemilerini batıdaki evlerine dönmek için Adriyatik Denizi’ne taşımış, karaya çıkmışlardır. Argonotlar, günümüz şehirleri Vrhnika ve Ljubljana arasında, bataklıkla çevrili bir göl bulmuşlardır. Burası Jason’un bir canavarı devirdiği yerdir. Bu canavar, şehrin arması ve bayrağı üzerinde bulunan ejderhadır. Çok kanatlı ejderhalar Ejderha Köprüsü’nü süsler. 1900 ve 1901 yılları arasında yapılan bu köprü, Zaninoviç’in çalışmasıdır. Ejderha, ayrıca yüzyıllar boyunca Slovenya’nın ruhani merkezi olan yakın Avusturya kenti Klagenfurtun’un sembolüdür.

99 BASAMAKLI ADA
Slovenya’nın sahip olduğu tek ada Bled gölünün ortasında bulunuyor. Adanın önemli bir özelliği de arkeologların tarihöncesi zamana ait insan kalıntılarına rastlamaları. Kiliseden önce ada üzerinde Slav mitolojisindeki bereket ve aşk tanrıçası Ziva adına inşa edilmiş bir tapınak bulunuyormuş. Bled Adası’ndaki kilisenin 99 basamağı bulunuyor. Sloven âdetlerine göre damat gelini kucağına alarak basamakların sonuna kadar çıkarıyor. Ayrıca ada dilekte bulunmak isteyenlerin çokça rağbet ettiği bir mekân. Bled Adası’na geleneksel gezi kayıkları ile ulaşılıyor. Bled Kasabası yemekleri tek kelimeyle olağanüstü. Her türden ızgarayı büyük bir özenle yapan Bled aşçılarının bana göre en favori yemeği sarımsak çorbası. Ayrıca yine sarımsak soslu kalamar tava yiyenler, Bled kasabasına bir daha gitmek isteyecekler. Türk damak zevkine hitap eden yemek sayısı çok fazla. Mönülerde bulunan her yemek son derece lezzetli. İlginç olan nokta, Slovenya restoranlarında genel bir standardın bulunması. Restoranların hepsi temiz, geniş ve yemek fiyatları hemen hemen aynı. Bira her yerde 2 avronun altında. Gelen ana yemekler son derece doyurucu. Restoranlardan tıka basa yemiş şekilde en fazla 20 avro vererek çıkıyorsunuz. Bled kasabasında ve Slovenya’nın genelinde kahvaltı kültürü yok. Restoranlar ve barlar sabah kahvaltısı vermiyor. Kahvaltıyı çay ve fırından aldığınız kruvasanlarla geçiştirmeniz gerek. Bu arada tiryakilerine söylemek gerek, ülkede siyah çay çok az var, demleme çay hiç yok.

FOTOĞRAFÇI MEKÂNI
Bled Gölü’ne yarım saat uzaklıktaki Bohinj kasabası Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri olma yolunda. Ünlü Vogel Kayak Merkezi’ne gidişte Bohinj kasabası, üs olarak kullanılıyor. Yaz aylarında ise tıpkı Bled Gölü gibi su sporları merkezi haline geliyor. Göl çevresinde mevsim boyunca kano yapanlar ve balıkçıları görmek mümkün. Bohinj Gölü, özellikle fotoğrafçılar için eşsiz bir cennet. Bölge özellikle Avrupalı doğa fotoğrafçılarının gözde mekânlarından. Ayrıca bütün bu dağlık bölge, ziyaret etmeye değecek küçük köyler ve kasabalardan oluşuyor. Bölge aynı zamanda slot makieneleri de olan ‘casino’larıyla ünlü. Bölgede yazın ortalama sıcaklığın 16 derece civarında olduğunu da hatırlatmak lazım.

GEREKLİ BİLGİLER
Avrupa Birliği’ne yeni üye olan ülkeye giriş Schengen vizesiyle yapılabiliyor. Ülkeye giriş son derece sorunsuz. Kapıda sadece kalacağınız yerin adresi isteniyor. Davetiye sorunu yok. Hemen hemen herkes İngilizce’yi anlaşacak kadar biliyor. Ancak Slovence dışında konuşulan en yaygın dil Almanca.

 

 

Ljubljana Uçak Bileti için bizi arayın.

 

Ljubljana,Slovenya
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

 

An turizm en uygun fiyatlı uçak bileti için size yardımcı olur.

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler