Avrupa 444 3 102

Kopenhag – Danimarka Uçak Bileti

Kopenhag – Danimarka Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

KopenhagDanimarka‘nın başkentidir. 1 Ocak 2012 sayımına göre nüfusu 1.213.822 kişidir.København Danca‘da “ticaret limanı” veya “tüccar limanı” anlamındadır. Koben tüccar ve “Havn” Danca’da “liman” demektir.

Danimarka’nın başkenti ve en büyük kentidir. Seeland Adası’nın doğu kıyı*sındaki kentin bir bölümü Seeland’dan Haven Kanalı ile ayrılmış Amager Adası’ndadır. Nüfusu banliyöleriyle birlikte 1.351.959 (1986) olan kent ülkenin iş ve sanat merkezi*dir. Baltık Denizi’ndeki en güzel limanlardan biri buradadır. Danimarka’nın dış ticaretinin yarısı bu limandan yapılır. Gemi yapımı makine ve konserve üretimi ile biracılık Ko*penhag’daki sanayilerden bazılarıdır.

1043′te bugün kent merkezinin bulunduğu yerde küçük bir balıkçı köyü kurulmuştu. Bir sonraki yüzyılda bu köye bir kale yapıldı. Zamanla köy gelişti ve ticarete çok elverişli bir limanı olduğu için Danca’da “Tüccarlar Limanı” anlamındaki Kopenhag sözcüğüy*le anılmaya başlandı. Pek çok kez saldırıya uğrayan kenti İsveçliler 1658-60 arasında ku*şattılar ama ele geçiremediler. 1801 ve 1807′de Napolyon Savaşları sırasında İngiliz gemileri kentin savunma hatlarını bombaladı.

Kopenhag Avrupa’nın en bayındır kentle*rinden biridir. Kentin tarihini simgeleyen eski yapıların çoğu büyük yangınlarda yok olduysa da hâlâ kanallar boyunca geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan birçok eski yapı korunabilmiş-tir. Yuvarlak Kule Gözlemevi bu yapılardan biridir. Kulede merdiven yerine en tepeye kadar ulaşan sarmal bir rampa vardır. Kentin en eski bölümü belediye sarayı ile 11. yüzyıl*da yapılan kalenin bulunduğu Kale Adacığı arasındadır. Dar bir suyolu ile kentin öbür bölümünden ayrılan bu adacıkta Christiansborg Sarayı ve hükümet yapıları bulunur. Parlamento yüksek mahkeme ve dışişleri ba*kanlığı bu saraydadır.

Limanın yanında büyük bakır kubbesiyle Mermer Kilise ve Danimarka kral ailesinin yaşadığı Amalienborg Sarayı yer alır. Hemen yakında Langelinie gezinti yeri vardır. Bu yol Kopenhag’a özgü anıtların en ünlülerinden birisi olan “Küçük Denizkızı” heykelinin bu*lunduğu liman girişine kadar uzanır. “Küçük Denizkızı” heykeli adını Hans Christian Andersen’in bir masal kahramanından almıştır.

Kopenhag’ın merkezi belediye sarayının bulunduğu alan olan Raadhuspladsen’dir. Be*lediye sarayından geçen yolun öbür yanında lokantaları satış yerleri bir konser salonu ve uzun ılık yaz akşamlan boyunca yanan yüz*lerce küçük feneriyle ünlü bir açık hava eğlence yeri olan Tivoli Parkı vardır. Raadhuspladsen’sin yakınında 1479′da kurulmuş olan Kopenhag Üniversitesi bulunur.


Danimarka Kültür
Danca Almanya’nın kuzeyindeki dil grubuna aittir ve diğer İskandinav dillerine karşı büyük benzerlik gösterir. Danimarkalı ünlü yazarlar arasında masalları incilden sonra en çok dile çevrilmiş olan Hans Christian Andersen, filozof ve ilahiyatçı Soren Kierkkegaard ve Danimarka’nın en çağdaş yazarı olan Peter Hoeg vardır. Danimarka halı kendisini tamamen modern olarak kabul ettiği için onları geleneksel giysiler, adetler ve festivaller içinde görmek diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha az rastlanacak bir görüntüdür. Ülkeyi ziyaret edecek olanlar halkı ve ülkeyi sakin ve rahat bulacaklardır. Gerçekten de 1989 yılında Danimarka aynı cinsten insanların evliliğinin yasallaşmasına izin veren ve gaylerin heteroseksüellerle aynı haklara sahip olması gerektiğini savunan ilk Avrupa ülkesi olmuştur. Danimarkalıların hayata bakış açısını anlatacak en iyi kelime belki de rahatlık ve sıcaklık olacaktır. Bu kelimeler onlar için dünyanın belalarından ve kargaşadan uzak olmak anlamına geliyor. Aslında bu bakış açısı Danimarkalıların kendi özel hayatlarına bakış açısına da etki ediyor. Bu etkiyi evlerini dekore edişlerinden ve küçük kafelere olan ilgilerinden anlamakta mümkün.
Danimarka mutfağı denince akla ilk gelen tereyağlı ekmek ve çeşit çeşit sandviçlerdir. Danimarka yemekleri daha çok et, balık, ve patates ağırlıklıdır. Tipik yemekler arasında kızarmış domuz eti; tuzlanmış, dereotu ile marine edilmiş ve hardal sosu ile servis yapılan som balığı ve patates, baharat ile haşlanmış olan sığır eti ile hazırlanmış güveç vardır. Birçok ülkede Danish olarak bilinen ünlü hamur işine Danimarka’da Vienna ekmeği denir ve her adım başında fırınlar size ağzınızı sulandıracak seçenekler sunar. Danimarka’nın Calsberg bira fabrikası mükemmel biralar üretir. Bira, şarap ve diğer içecek türleri birçük kafe, restoran ve marketlerde bulunur.
Deniz kıyısının simgesi olan Danimarka, dünya balık tüketiminde ilk sıralarda yer almaktadır.
Danimarkalıların aslında yemeğe çok düşkün olmadıkları, yemekte oturup sohbet etmenin onlar için daha önemli olduğu bilinmektedir. Ancak yemeğin lezzeti ve göze hitap etmesi konusunda ise oldukça titiz davrandıkları bir gerçektir.
Danimarkalılar ekmeği sadece kahvaltıda tüketirler. Diğer hamur işi yiyecekler daha sık tüketilmektedir. Kahvaltıda en çok tercih ettikleri tatlı: Wienerbrod üzerine eklenen reçellerdir. Wienerbrod reçelle yapılan kabartılmış bir çörek olup, hamurunun Türk yufkası olduğu yönünde kayıtlar bulunmaktadır. Yine bol malzeme ve garnitürlerle süslenen Smørebrødlar da Danimarkalıların ekmekle hazırladıkları favorileri arasındadır.
Danimarka’da doğum günü kutlamaları çok ciddiye alınır ve ister genç ister yaşlı olsun hiç kimse bir doğum günü ‘kringle’ olmadan doğum günü kutlamayı düşünemez. Bir kringle içine bol bol zengin ‘remonce’ doldurulmuş büyük pretzel biçiminde bir wienerbrod’dur. JKringle’in biçimi fırıncıların eski lonca işaretidir. Kringle sözcüğü eski Norse dilinde “yuvarlak”, “çember” anlamlarına gelir. Bu Hıristiyanlıktan önceki eski şölen ekmeğinin özgün biçimiydi; ancak Hıristiyanlığa geçişten sonra, önceden birbiriyle birleştirilen iki üç, artık birkaç işareti oluşturacak biçimde birbiri üzerine dik olarak getirilmektedir. Wienerbrod hamuru “smorkage” gibi daha büyük kekler için de kullanılır. Smorkage içinde renonce, vanilyalı krema ve bol bol glaze şeker bulunan zengin bir tereyağlı pastadır. Yahudilerin ‘bolish’ine pek benzer; bu arada ‘bolish’ adının da yuvarlak pasta anlamına gelen Portekizce ‘bole’ sözcüğünden geldiğini belirtelim. Birçok değişik Wienerbrod somunu arasında ‘belediye başkanı somunu’ diye adlandırılan bir tanesi ise örgülü bir somundur ve her bir örgüde eşit ölçülerde tereyağı, şeker ve badem ezmesinin (marcipan) bulunduğu bir dolgu maddesi vardır.

 

 

 

 

Kopenhag – Danimarka Uçak Bileti için bizi arayın.

 

 

Danimarka,Kopenhag
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler