Ucuz Bilet saraybosnaaa

Gezi Notları (Saraybosna)

Gezi Notları (Saraybosna)

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Saraybosna gezisi özellikle Türklerin son yıllarda en çok rağbet gösterdiği gezilerin başında geliyor. Balkanların en güzel şehirlerinden olan Saraybosna birçok turizm firmasının tur düzenlediği şehirlerden biri. Osmanlı’nın uzun yıllar hüküm sürdüğü bu topraklar günümüzde birçok farklı milletten, farklı dinlere mensup insanı bir arada tutuyor. Bu yönüyle şehir hem Balkanlardaki Osmanlı eserlerini görmek isteyenler için hem de farklı milletlerin bir aradaki yaşamlarını gözlemlemek isteyen gezginler için çok güzel bir gezi rotası.

Saraybosna, Balkan turlarının vazgeçilmez adresi. Şehre bu turlara katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz. Üstelik konaklamanın ucuz olduğu kente düzenlenen indirimli uçak seferlerini yakalarsanız çok daha ekonomik ve zevkli bir gezi düzenleme şansınız var. Saraybosna’ya ister bireysel isterseniz de tur ile gidiyor olun gezi öncesinde yapacağınız ufak bir araştırma ile gezinizin çok daha zevkli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Saraybosna Tarihi, Bosna Savaşı ve Kuşatma Yılları

Saraybosna tarihi köklü bir geçmişe sahip olsa da dünya sahnesinde hatırlanmasını sağlayan en önemli olay hiç kuşkusuz 1992’de başlayan Bosna Savaşı ve Kuşatması’dır. Bunun dışında Saraybosna tarihindeki diğer iki temel olay olarak Ferdinand’ın suikastı ile I. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ve 1984 Kış Olimpiyatları’dır.

Saraybosna’daki ilk yerleşimin neolitik dönemlerde yapıldığı düşünülmektedir. “Saraybosna” ismi Türkçe “Saray ovası”ndan gelir. Saraybosna’da Osmanlı izleri oldukça yoğun olarak görülmektedir. Yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Saraybosna bu dönemlerde kültür ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Şehir İsa Bey tarafından kurulsa da Gazi Hüsrev Bey tarafından günümüzdeki halinin temelleri atılmıştır.

Gazi Hüsrev Bey döneminde şehirdeki birçok mimari yapı inşa edilmiştir. Gazi Hüsrev Bey Camii, Tsar Camii ve diğer birçok cami bu dönemde yapılmıştır. Bu dönemde inşa edilen diğer yapılar arasında şehir kütüphanesi, saat kulesi, medrese ve diğer önemli birçok yapı bulunmaktadır. Gazi Hüsrev Bey’in türbesi  kendi adını taşıyan caminin bahçesinde bulunmaktadır.

Uzun süreli Osmanlı hakimiyetinden sonra Avusturya – Macaristan İmparatorluğu 1878 – 1918 yılları arasında Bosna’ya hakim olmuştur. Bu süreç şehri kültür, mimari, din gibi birçok farklı açılardan etkilemiştir. Bu dönem ayrıca Saraybosna’ya Avrupai bir hava kazandırmıştır. I. Dünya Savaşı ile birlikte Avusturya – Macaristan hakimiyeti sona ermiştir. Yugoslavya adı altında Sırplar, Bosnalılar, Hırvatlar bir arada yaşamaya başlamıştır. II. Dünya Savaşı döneminde ise Naziler Yugoslavya’yı işgal etmiş ve Saraybosna’yı bombalamıştır. Josip Broz Titoliderliğindeki Yugoslav Partisi 6 Nisan 1945 tarihinde Yugoslavya’nın yenilenmesini ve Saraybosna’nın önemli bir merkez olmasını sağlamıştır.

Saraybosnaya geidiğimizde yabancılık çekmedik .Türkler de yaşadığı için hemen Türk Lokantaları ve bizim meşhur Türk Kahvemiz Bosnak Kahvesi olarak karşımıza çıktı :))).Saraybosna güzel bir yer ama bence hala savaşın yaralarını sarmaya çalısıyor gibi…Binaların dışında hala savaşın günlerinden kalma silah , top ve snayper izleri var bazı binalar delik deşik fakat binalar hala oturulur vaziyette.Bosna – Hersek Cumhuriyeti Başkanı Alija İzzet Begoviçin mezarını ziyaret ettik yanında savasan askeri ile aynı yerdeydi mezarı.Saraybosna da ulaşım çok kolay bir yerden bir yere 20 dk da gidebiliyorsunuz.Daha sonra Bosna – Hersek halkının Sırplıların saldırılarından korunmak için kazdıkları tünele gittik.Saraybosna Çarşısından yaklaşık 20 dk sürüyor.Tünele girince zorlukla ilerledik dar ve alcak bir tavanı var odaların içlerine girince buraya kurulan tvlerden yaşanan savaşı izliyorsunuz.Sanki o an tekrar yaşanıyormuş gibi Özellikle çocukların tarihi  bilgisi için çok faydalı bir gezi en azından kendi çoçuklarım için öyle olduğunu düşünüyorum.Tünelin olduğu yerden hediyeik birkaç parça eşya da alabilirsiniz.Tünelden ayrılınca tekrar Saraybosna Çarşısına döndük çarşının biraz ilerisinde 2.Dünya Şavaşının çıkmasına sebep olan Avusturya – Macaristan Veliahtının bir sırplı tarafından öldürüldüğü yerdeyiz düşünsenize oraya ayak basmış durumdayız gerçekten tuhaf bir duygu hem hüzünlü hem heyecan verici.Zaten duvarlara bilgi veren resimler panolar asmışlar.Biraz dolastıktan sonra Saraybosnanın meshur Boşnak Böreğinden yemeyi ihmal etmiyoruz.Biz börek diyoruz ya onlar bürek :))diyolar söylerken gülüyoruz tabii ama tadı harika gerçekteennn .Gittiğinizde mutlaka yemenizi tavsiye ederim.

Ertesi gün cocuklarla kayak yapmaya Byelaşnitsa ya gittik.Yine şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıkta şubat ayında gittik biz kar vardı yani..Dağa doğru ilerlerken yolların tertemiz olduğunu anlamamak mümkün değil.Ulaşım çok rahat gerçekleşiyor.Byelaşnitsaya geldiğimizde kayak kıyafetleri kiralamak için hemen oradaki mağazaya gittik inanin Türkiye ye göre çok ucuz Saraybosnada bu sporu yapmak lüks değil tamamen eğitim ve eğlence amaçlı.Teleferikte sıra bekleyip Byelaşnitsa dağına cıkıyorsunuz ve oradan kendiniz kayarak aşağıya iniyorsunuz.Kayak merkezinin etrafında kahve içebileceğiniz yemek yiyebileceğiniz kafeler var . Kızakta kiralıyorsunuz yine cokk uygun fiyatlara.Üç kişinin kayak malzelemelerinin fiyatı Türkiyedeki bir kişinin ücretinden çok daha ucuz .Gitmenizi görmenizi mutlaka tavsiye ederim.

 

Saraybosna da tarihi mazisiyle duygulanırken kayak keyfiyle farklı bir tatil yapabilirsiniz.Hem kültürel hem de eğlenceli bir seyahat için bize ulaşabilirisiniz.Telefon numaramız 0212 291 99 66

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler